САМОФАКТУРИРАНЕ Въпрос на НАТАША ПЕТРОВА 2744 видян

Здравейте, как да въведа кредитно известие от доставчик Австрийска фирма с което сме подписали споразумение за самофактуриране, на база становище на НАП-Варна с № 950/01,08,2014 трябва да въведа издадената фактура от моя клиент в дневника за продажби, но понеже дружеството ще ми издаде кредитно известие, аз как да го въведа, като кредитно или като нормална фактура, тъй като те ще ми извършат плащане по фактурата. Предварително Ви благодаря

2 Отговора

user-photo
divoom12 на 2014-10-06 - Беше ли полезен отговорът?
Съгласно чл. 113 ал. 11 от ЗДДС получателят може да издава фактура или известие, ако има предварително споразумение между двете страни и при условие че е налице процедура за приемане на всяка фактура или известие към фактура от данъчно задълженото лице, доставящо стоките или услугите.
Ако са налице тези условия, документът следва да се отрази като кредитно известие. Стъпките за въвеждане са следните:
1.Стартирате нов документ и слагате отметка на Кредитно известие.
2.От поле Известие към избирате фактурата, към която трябва да се отрази.
3.След запис на документа, програмата ще зададе въпрос дали да се добави сумата от известието към оригиналния документ. При положителен отговор сумата по известието ще се отрази в поле Платено на фактурата.
user-photo
Marianski на 2014-10-16 - Беше ли полезен отговорът?
Здравейте
Къде мога да прочета въпросното становище, защото не го намирам никъде?
И каква е точната процедура- трябва ли да сее издава наша фактура за продажба срещу техния документ или следва да се осчетоводи техния документ в дневника за продажбите?
И ако се осчетоводява техния документ пак ли влиза като вид документ "фактура" в дневника за продажбите, пак е по чл.21 от ЗДДС и влиза във VIES-декларацията?

Добави отговор