Прекратяване на трудов договор по чл.331 КТ Въпрос на mkireva 1238 видян

Здравейте,

предстои ни прекратяване на трудовите взаимоотношение с работник на основание чл. 331 КТ.

Работника ще бъде на работа до 31 май 2016г. Обезщетението, което му дължим от 4 брутни работни заплати как правилно трябва да бъде направено. Да го включа в месец май или да го направя самостоятелно в месец юни с код на осигуряване 27.

Благодаря ви

1 Отговора

user-photo
Плюс Минус на 2016-05-11 2 - Беше ли полезен отговорът?
Вид осигурен 27 се използва за начисляване на обезщетение по чл.222 ал.1 от КТ.
Обезщетението по чл. 331 от КТ трябва да се начисли в месеца, в който лицето последно е работило. Това става по следният начин:
-Маркира се лицето от дървото с персонала и от Операции/Обезщетения по КТ се избира обезщетение по чл. 331
-В поле „Бр. Месеци/заплати“ се въвежда 4 и се записва
Обезщетението ще се отрази в екран Заплати по перо 125, като е необходимо да се запише заплатата за лицето след това.

Добави отговор