Код разплащателни пера Въпрос на Диана Василковска 2651 видян

Здравейте,

 

От този месец сключихме застраховка Живот на персонала по 60 лева на човек. В кой код на разплащателните пера трябва да ги начисля ( виждам в настройките 130 ) ?

 

И още един въпрос : Имам болничен от ТЕЛК , как трябва да го въведа в отсъствията ?

 

Благодаря предварително!

8 Отговора

user-photo
scarletrumy на 2012-08-23 2 - Беше ли полезен отговорът?
Отговор на въпроса за застраховка Живот може да намерите тук:
http://plusminus.com/bg/answers/396/%D0%B7%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B8-%E2%80%9E%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%E2%80%9D
Ако болничния лист от ТЕЛК е за временна неработоспособност се въвежда по общия ред /код 3 - общо заболяване, и код 13 - болнични за сметка на работодател/.
user-photo
Диана Василковска на 2012-08-23 1 - Беше ли полезен отговорът?
Благодаря, но застраховката Живот е за сметка на работодателя не е лична , няма да се отдържа от работника тя е соцеален разход по ЗКПО. В този случен не е код 501.
Може ли да помогнете?
user-photo
Плюс Минус на 2012-08-23 1 - Беше ли полезен отговорът?
Може да се използва перо 130 застраховка живот. За целта в редакция на фиша преименувайте някое от пера 114,109 или 117 /което не използвате/ на перо 130 и запомнете фиша така. По този начин ще се отразява застраховката като соц. разход и върху нея ще се начисляват осигуровки.
user-photo
Диана Василковска на 2012-08-23 1 - Беше ли полезен отговорът?
Да начисляват се осигуровки , но се начислява и ДОД , а до 60 лева са не облагаеми, не става там.
user-photo
scarletrumy на 2012-08-23 1 - Беше ли полезен отговорът?
Когато се изплащат от работодателя и се третират като социален разход, застраховките Живот не са ли облагаеми с ДОД?
user-photo
Диана Василковска на 2012-08-23 1 - Беше ли полезен отговорът?
Не. До 60 лева на месец са необлагаеми( чл.208 от ЗКПО)
user-photo
scarletrumy на 2012-08-23 1 - Беше ли полезен отговорът?
Но този член касае данъка върху разходите.
user-photo
Плюс Минус на 2012-08-23 1 - Беше ли полезен отговорът?
чл 208 от ЗКПО касае данъчнозадълженото лице - т.е. фирмата. В случая доколкото разбрах говорим за ДОД, т.е. трябва да гледаме ЗДДФЛ - а там е посочено в чл. 19, че Сумата от годишните/месечните данъчни основи по чл. 17 се намалява с направените през годината/месеца лични вноски за допълнително доброволно осигуряване в общ размер до 10 на сто от сумата от годишните данъчни/месечни основи!
Няма такова положение, че 60лв на месец са необлагаеми!
За да начисли програмата осигуровки - пишете 60лв на перо 130.
За да намалите данъчната основа - пишете 60лв и на перо 501. Перото е направено да ограничава до 10% в случай, че сумата на застраховката ги превишава.

Добави отговор